PETO rauniotyöryhmä tiedote 7.5.2021

7.5.2021

Suomen Palveluskoiraliitto ry:n, Suomen Pelastuskoiraliitto ry:n ja Pelastusopiston perustama työryhmä on saanut nyt PETO-tarkastuksen ensimmäisen luonnoksen valmiiksi.

Työryhmän jäsenet aloittavat työn seuraavan vaiheen, eli pilottitarkastukset ja -koulutukset.

Mikäli haluatte yhdistyksessänne tai pelastuslaitoksessanne osallistua tähän PETO-tarkastuksen pilottivaiheeseen, voitte olla yhteydessä työryhmän jäseniin pilotti PETO-tarkastuksen järjestämiseksi. Ohjeet pilottitarkastuksen järjestämiseksi saa tällöin työryhmän jäseneltä.

Työryhmä on myös suunnitellut koirakoiden PETO-koulutuspolun luonnoksen, joka tuottaa soveltuvia ja osaavia koirakoita kansalliseen käyttöön. Koulutuspolku on myös osa kansainvälisen pelastustoimen koulutuksiin ja tehtäville hakeutuville pelastuskoiraharrastajille.

 

Työryhmän jäsenet, joihin voit olla yhteydessä pilotoinnin ja lisätietojen osalta:

Palveluskoiraliitto:

Karoliina Hiltunen karoliina.email@gmail.com

Kirsi Liikanen kirsi.liikanen@palveluskoiralitto.fi

Tapio Toivola tapio.toivola@icloud.com

Matti Hautala matti.hautala@laukaa.fi

Pelastuskoiraliitto:

Gabi Stubb gabi.stubb@gmail.com ,

Virpi Laaksonen virpi.laaksonen.fin@gmail.com

Timo-Pekka Palmu tppalmu@gmail.com

 Mika Soininen mika.soininen@pelastuskoiraliitto.fi

Pelastusopisto:

vanhempi opettaja Petri Tikkanen petri.tikkanen@pelastusopisto.fi

Pelastustoimen edustaja:

Mika Lehestö Varsinais-Suomen Pelastuslaitos, mika.lehesto@turku.fi

Kristina Montonen Itä-Uudenmaan pelastuslaitos kristina.montonen@porvoo.fi

 

PETO-/ rauniotyöryhmä

Jaa artikkeli

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on email
Email
Vieritä ylös